Tipy

10 prvých krokov k životu bez odpadu

Hovorí sa, že najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. Cesta od „veď už triedim“ k „žijem bez odpadu“ však neprebehne z večera do rána. Na takúto zmenu sa treba dobre pripraviť a minimalistický ekotrend prijať za prirodzenú súčasť každodenného života – životný štýl. Pozrite si 10 základných krokov, ktorými by ste svoju cestu za bezodpadovým životom mohli odštartovať. Napríklad už DNES.

1.   Majte doma menej vecí

Ak je niečo naozaj zbytočné, potom sú to skrine praskajúce vo švíkoch. Aj tak si štatsticky oblečiete len tú viditeľnú časť vašej garderóby. Likvidácia cien a výpredaje pôsobia hypnoticky – nekupujete preto, lebo by ste to potrebovali, ale preto, lebo je to v zľave. Predstavte si, že sezónne zľavy tu máme minimálne 4-krát do roka. Vyrátajte si, koľko zbytočností sa vám nahromadí len za jeden rok. A koľko za dva? Či za tri? Prehodnoťte vaše návyky. Vo vzdušnom interiéri sa vám bude nielen ľahšie a rýchlejšie upratovať, ale mať menej vecí znamená tiež menej vyhadzovať.

2.   Zbohom igelitkám a plastovým vreckám

Poletujúce vrecká á´la American Beauty už dávno nie sú vítaným trendom. Ak chcete začať žiť uvedomelejšie a hlavne ekologicky, potom je náhrada plastových vreciek a igelitiek sieťkami či látkovými alternatívami základ.  V podstate už týmto produkujete nulový odpad. V chladničách skladujte potraviny v ekologických úložných vrecúškach alebo voskových papierikoch. Tieto prírodné obrúsky udržia potraviny nielen dhlšie čerstvé, ale pri správnom skladovaní im nehrozí ani napadnutie nepríjemnymi plesňami. Naviac sú znovu použiteľné, takže ich po použití stačí jednoducho opláchnuť vlažnou vodou a nechať voľne uschnúť.

3.   Koniec plastovým fľašiam a pohárom

Jednou z najjednoduchších a najekonomickejších zmien, ktoré môžete urobiť, je nosiť so sebou eko-fľašu. Tú vám určite kdekoľvek radi naplnia vašim obľúbeným nápojom. Kávu v plastovom poháriku vymeňte za doma uvarenú kávu z uzatvárateľného termohrnčeka alebo termosky.

4.   Miesto donášky domáca strava

Donáškové plastové obaly sú ďalším z bodov, ktorý by ste mali čo najskôr prehodnotiť, ak chcete byť ZERO waste. Naučte sa variť doma a nosiť si jedlo v starých dobrých obedároch alebo zaváraninových fľašách. Má to veľa výhod – viete, čo jete, viete, že je to čerstvé a v neposlednom rade neplníte smetné koše množstvom obalov, ktoré kvôli ich znečisteniu mastnotou nie je možné zrecyklovať.

5.   Bezobalové potraviny, bezobalová špajza

Nie je žiadnym tajomstvom, že najčerstvejšie a najkvalitnejšie potraviny nájdete na trhoviskách, farmách  a v malých regionálnych predajniach. Na bezodpadový nákup sa treba vopred pripraviť –  nachystať poháre, vrecúška a plátenky, do krorých vám predávajúci naváži vybraný tovar. Bezobalové obchodíky a drogérie dnes už nájdete takmer v každom meste. Ak by náhodou aj nie, mnohé z nich ponúkajú pohodlný nákup cez internet s možnosťou zvoliť si obaly, do ktorých bude tovar zabalený – či už ekologický obal predajne, alebo vlastné obaly, ktoré možno zaslať poštou. Doma uskladňujte sypké potraviny v uzatvárateľných nádobách alebo nevyužitých zaváraninových pohároch.

6.   EKO hygiena

Nazrime do kúpeľne. Tu sa nájde hneď niekoľko produktov, ktoré by sa dali vymeniť za ekologické alternatívy. Tak napríklad zubné kefky. Väčšina je zo syntetických materiálov, a teda prakicky nerecyklovateľná. Našťastie už možno zakúpiť kefky vyrobené z bambusového dreva a sú plne kompostovateľné. Odličovacie tampóny môžete bez problémov nahradiť látkovými náhradami. Tie sa dajú oprať pod prúdom tečúcej vlažnej vody alebo v práčke. Pleťové krémy nahraďte výživným kokosovým olejom alebo bambuckým maslom. Alebo si skúste namiešať vlastnú bio kozmetiku. Na eko-beauty portáloch istote nájdete dostatok inšpirácií.

7.   Čistíme ekologicky

Miesto nákupu čistiacich prostriedkov v plastových obaloch dajte prednosť ekologickým obchodom, v ktorých si ich budete môcť načapovať do vlastných nádob. V ekodrogériách zabijete hneď dve muchy jednou ranou: nevyprodukujete zbytočný odpad a navyše si načapujete prostriedok, ktorý je šetrnejší voči životnému prostrediu.

8.   Už žiadne slamky

…teda žiadne plastové. Ak si už na ne naozaj potrpíte, potom použite slamky z prírodného materiálu. Na trhu sú dostupné aj elegantné kovové alebo sklenené alternatívy, ktoré možno umyť a opakovane použiť.

9.   Buďte kreatívni

Naučte sa byť kreatívnymi tvormi. Darčeky baľte napríklad do novinového papiera alebo zvyškov látok, odkladajte stužky, použite ich opäť, alebo vymeňte za ľanový povrázok. Nápadov je mnoho. Inšpirujte sa ľuďmi, ktorí dokážu vyrobiť krásne a praktické veci z materiálov, ktoré by iní už dávno vyhodili do odpadu.

10.  Staré opravujte – lebo upcycling

Chcete vyhodiť starú chladničku, lebo už zažltla? Tak ju premaľujte tabuľovou farbou. Nepáči sa vám postarší mobilár? Tak ho nafarbite. Mačky vám doškriabali obľúbenú komodu? Tak ju obrúste a prelakujte. Myslite na upcycling. Lebo každú vec možo využiť. Aj ten pokazený spotrebič sa možno ešte dá opraviť. Dajte tomu šancu a nevyhadzujte veci skôr, ako by sa dali zachrániť. Poďakuje sa vám nielen životné prostredie, ale i vaša peňaženka.

S láskou, Lucididit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *