Články

Interiérový dizajn ako podstatná zložka udržateľného života

Slow fashion, slow food , zerowaste, less plastic sú pojmy, ktoré sa čoraz častejšie objavujú medzi nami a sú nám pomerne známe. Pomalá, udržateľná móda alebo uvedomelý životný štýl sa čoraz častejšie stávajú témou medzi všetkými vekovými kategóriami. Menej sa už ale hovorí o slow interior,  slow living či slow decoration. Osobne si myslím, že je to téma a oblasť,  o ktorej treba tiež hovoriť. Ak si už vyberiete akúkoľvek z týchto „filizofií“ nerobte to len kvôli tomu, že to je momentálne akýsi hipsterský trend. Trendy prichádzajú a odchádzajú. Uvedomelý život by sa mal stať nevyhnutnou súčasťou nášho života. Interiérové textílie a dekorácie podliehajú módnym trendom  a tak ako sa mení móda v obliekaní, mení sa aj móda v zariaďovaní. Aby sme sa vyhli nevhodným nákupom dekorácií každú sezónu a ich následným vyhadzovaním a tvorbou odpadu, je dobré na to myslieť už vopred pri zariaďovaní svojho bytu, či domu. Myslíte, že naozaj potrebujete každý týždeň novú dekoráciu do bytu?   Základom je zariaďovať svoje bývanie nadčasovo a v štýle minimalizmu. Vyberajme si tie najkvalitnejšie materiály a buďme ochotní do nich investovať takú sumu  ako za značkovú kabelku či najnovšie trendy tenisky. Za módne kúsky často vyhodíme stovky eur bez mihnutia oka, pritom neriešime, že naše obliečky stáli zlomok tej ceny, tešíme sa aká super kúpa bez riešenia toho, že pod tou umelinkou strávime 1/3 dňa. Stojí za pokus z domu vytvoriť zdravý domov, ktorý bude dýchať čistotou, jednoduchosťou a nadčasovosťou. Ak chceme  v našom bývaní –  interiéri uplatňovať princíp slow interior, je potrebné pri nakupovaní brať do úvahy :
  • nadčasovosť doplnkov, potrieb, dekorácií, nábytku, textílií, aby sme ich nevyhadzovali každú sezónu
  • kvalitu ich spracovania , aby nám vydržali čo najdlhšie
  • kupovať materiály, ktoré je možné recyklovať
  • nakupovať prírodné materiály  ako drevo, organická bavlna, ľan , konope, ratan, bambus, keramiku , sklo a eliminovať, či vôbec nekupovať – syntetické materiály a plast
  • ak je možné, nakupovať lokálne výrobky alebo od lokálneho dodávateľa

AKO NAKUPOVAŤ, ČI NENAKUPOVAŤ

  • Ako prvé pri nakupovaní dekorácií, textílií a  doplnkov do interiéru by Vás malo zaujímať z akého materiálu sú vyrobené – tak isto ako keď si kupujete na seba nejaké oblečenie – ako prvé by ste si mali pozrieť visačku výrobku.
  • Veľkým bonusom by bolo ak by boli vyrobené z materiálov, ktoré boli získané zodpovedne s ohľadom na životné prostredie alebo z recyklovaných materiálov  a ak by ľudia, ktorí ich vyrábali, boli spravodlivo odmeňovaní, no to by sme na začiatok chceli asi priveľa.
  • Ak v obchode neviete nájsť nič čo hľadáte, skúste rôzne bazáre, starožitnosti, predaj z druhej ruky, na nete je kopec skupín , ktoré niečo ponúkajú iba za dovoz alebo za výmenu.
  • Skúste zrenovovať niečo po babičke, dajte veciam druhú šancu. Niekedy stačí iba natrieť nábytok novou farbou a poslúži nám ďalšie roky.
Zaujala vás táto téma? Chceli by ste pokračovanie o slow design? Za veľkú pomoc a uvedenie do témy ďakujeme majiteľke e-shopu www.feelhome.sk. Odporúčame navštíviť e-shop a inšpirovať sa. Na ich stránku sme narazili úplne náhodne a sme radi, že máme možnosť týmto spôsobom spoznávať nových ľudí a rozširovať si obzory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *