Tipy

Zerowaste menštruácia

Počas našej menštruácie potrebujeme k dispozícií veľa vecí – veľa čokolády, veľa jedla, mnoho obrázkov zlatých šteniatok, maznanie.

Akú vec ale až tak veľmi nepotrebujeme? Odpad.

Viete čo je Fatberg? Počuli ste už niekedy o tom? Určite si to vygooglite. Možno aj hneď teraz alebo radšej nie. Záleží to od toho ako ste citlivý alebo či ste už jedli,aby ste náhodou nestratili chuť. Fatberg je 130 tonová tuhá kopa odpadu, ktorá blokuje kanály v Londýne. Jednou z hlavných “ingrediencií”, ktorý tento odpad tvorí sú tampóny a hygieické vložky, ktoré boli spláchnuté toaletami po celom meste. 

Menštruácia. Milujeme túto zázračnú mágiu,opakujúcu sa každý mesiac,aspoň kvôli výhovorkám samej sebe alebo okoliu prečo nemôžeme/nezvládame/nechceme.. Toto isté ale nemôžeme povedať o tampónoch a vložkách, každá z nás ich za jeden cyklus spotrebuje v priemere skoro 20 kusov. Pričom každá žena počas svojej reprodukčnej fázy spotrebuje okolo 135 kg hygienických pomôcok potrebných počas cyklu. Nanešťastie, väčšina z tohto odpadu sa ani len nezačne rozkladať počas dlhých rokov (ak teda vôbec!). Netreba panikáriť je tu stále možnosť ako byť šetrný k sebe a aj Matke prírode.

1. Menštruačný kalíšok

Menštruačný kalíšok je vyrobený z lekárskeho silikónu. Je úplne bezpečný pre naše telo a na rozdiel od tampónov a vložiek neobsahuje žiadne chemické látky,ktoré sú pridávané kvôli vôni alebo savosti. Životnosť takéhoto kalíšku,pri správnej a poriadnej údržbe,môže dosiahnúť až 10 rokov. Viete, že menštruačný kalíšok je asi tak starý ako tampón? Populárny začal byť však až v roku 2015, kedy sa na trh dostalo niekoľko typov a veľkostí a kalíšok sa dostal aj na Slovensko. Kalíšok stačí meniť každých 8-12 hodín,môj tip je si ho zavádzať ráno a večer v sprche. Ceny kalíškou sa pohybujú od 10-30 EUR.

  • Moje osobné skúsenosti : Kalíšok som poznala už predtým ako som sa začala zaujímať o zerowaste, ale nebola som odhodlaná ho začať používať. Ako som sa začala viac tejto problematike venovať a študovať ju rozhodla som sa, že predsa do toho pôjdem. Netrvalo mi dlho pokiaľ som si spravila prieskum a preštudovala pár recenzií o tom, ktorý kalíšok by mohol byť pre mňa. Na trhu je veľa značiek a vybrať sa dajú aj rôzne veľkosti podľa veku alebo toho či už máte za sebou pôrod. Moje očakávania neboli vysoké skrz mojich obáv. Nebudem klamať, že to bolo jednoduché, ale určite to zato stálo. Trvalo mi približne tri mesiace, kým som si úplne zvykla. Z môjho pohľadu je to len o skúšaní a trpezlivosti. Treba si uvedomiť, že ide o úplne novú vec a vrátiť sa do čias, keď sme začínali s tampónmi alebo vložkami. Mne sa dokonca stalo, že mi kalíšok „zapadol“ aj, keď to úplne nie je možné. V tejto situácií sa treba hlavne ukludniť a zbytočne nestresovať pretože treba mať v tomto momente všetko uvolnené, čo sa mne zo začiatku tej situácie nedarilo a v tom bol problém. Aj keď ti to na prvé razy možno nepôjde, nesil to. Oddýchni si a vyskúšaj to o dve hodiny znovu. Choď do sprchy, nájdi si dostatok času, nacvič si niekoľko typov skladania kalíšku. V tomto videu nájdete konkrétne typy skladania kalíška aj so zavádzaním a vyberaním.

Tipy na začiatok : 1. Vyskúšať si vkladanie kalíšku v pohodlí domova,keď ešte nemáš menštráciu. Je viac ako pravdepodobné, že na prvý krát zavádzanie nebude úspešné. Preto nevidím nič lepšie ako si to natrénovať napríklad bez bolestivej menštrácie, kedy určite nato nebude nálada. 2. Odstrihnúť stopku, ak je príliš dlhá. Ak si si zaviedla kalíšok, necítiš ho v sebe a nič ťa nebolí a stopka ti trochu vytŕča, čo ťa v pohybe obmedzuje, podstrihni si ju. Strihaj však vždy len niekoľko milimetrov, najviac pol centimetra, aby si si bola istá, že si si stopku neodstrihla príliš vysoko 3. Nekupovať príliš lacné kalíšky. Aj tie najdrahšie kalíšky mi prídu ako super investícia pretože vydržia dlhé roky, naopak tie lacnejšie môžu byť tvrdé a môžu spôsobiť problém so zavádzaním alebo sa neroztvoria.

Údržba menštruačného kalíška: Po každej menštruácií je potrebné kalíšok vyvariť vo vode na 2-5 minút. Týmto procesom ho zbavíme všetkých baktérií.

Môj celkový dojem a výhody: 1. už nikdy nemusím stresovať či mám pri sebe vložky, menštruačný kalíšok mám vždy v kabelke 2. je šetrný k môjmu telu,kedže nevypúšťa žiadne bielidlá a chemikálie 3. nespôsobuje zápach 4. výborná pomôcka aj počas športovania, veľká výhoda pri plávaní 5. ekologická a ekonomická voľba 6. na jeden krát zadrží viac tekutiny ako najväčší tampón

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *